Laster Arrangementer

« Alle Arrangementer

  • Dette arrangement har allerede funnet sted.

Barokkanerne + Norsk Barokkorkester • Fusjonsfest!

2018/01/14 kl. 18:00 - 20:00

Corelli, Lully, Rebel, Händel og Vivaldi!
Barokkanerne med den britiske stjernesopranen Joanne Lunn, ledet av den tysk-norske cellisten Kristin von der Goltz.

Norsk Barokkorkester og Barokkanerne blir til et orkester etter nesten 30 år som to ensembler. Dette må feires, og vi inviterer deg til festkonsert i Universitetets Aula. Vi har fått med oss den engelske sangerinnen, Joanne Lunn, som er en av Englands ledende barokksopraner til å servere kjøttfulle stykker av barokk. Barokk kan bety «forvridd perle», og perleraden glinser vitterligen denne gangen. Vi begynner hos Jean Baptiste Lully og hans «Marche pour la cérémonie des turcs» fra farsen «Den adelsglade borger». Fra Paris drar vi til Roma og Arcangelos Corellis klangfulle Concerto Grosso. Joanne Lunn gir oss så noen av vakreste og mest virtuose sangene fra Handels beste operaer og oratorier. Et gjenhør fra Barokkanernes cd « Totally Telemann» og Telemanns rustikke og svingende konsert for traversfløyte og blokkfløyte i e-moll, avslutter Fusjonsfestens første del.

Andre akt begynner i Venezia og byr på Kristin von der Goltz som solist i Vivaldis cellokonsert i h-moll. Konserten er en av de mer spilte cellokonsertene og utmerker seg ved å vise fram de mer lyriske og mørke sidene av Vivaldis musikalske univers. Konserten leder til 1720-tallets Roma hvor Vivaldi skal ha vært med og feiret karneval minst tre ganger. Det var her han komponerte sin motett «In furore iustissimae irae», som er en av venetianerens mest virtuose solomotetter. I teksten hører vi om Guds vrede over menneskenes misgjerninger. Men, menneskene angrer sine synder og ber om nåde og tilgivelse, noe som kanskje passer rett før fråtseriet ved karnevalstidens slutt?

Vi avslutter vår Fusjonsfest i den gode stil –le bon goût. Jean-Féry Rebel ble viden kjent for sin danse-suite « Les caractères de la danse» som førte til at flere komponister som Johann Georg Pisendel kopierte stykket og la til flere instrumenter. Her finner vi et majestetisk preludium, en svingende chaconne, hoppende dansesatser og en virtuos, avsluttende sonate. Velkommen!

Joanne Lunn er en av Storbritannias ledende barokksopraner. Hennes samarbeid med Bach Collegium Japan (Masaaki Suzuki) medfører regelmessige konsertturnéer og innspillinger. Joanne synger også ofte med Dunedin Consort (John Butt), Concerto Copenhagen, Tafelmusik (Toronto), Cappella Amsterdam, Ensemble Pygmalion og Knabenchor, Hannover. Hun dukker også jevnlig opp som solist i Moskva, så vel som med Melbourne Symphony Orchestra.

Kristin von der Goltz (f. 1966) er cellist med tysk-norsk opprinnelse. Hun begynte sine studier med faren Konrad von der Goltz og moren Kirsti Hjort. Hun studerte senere med blant annet William Pleeth i London. Blant musikalske aktiviteter er jevnlig samarbeid med London Philharmonic Orchestra, The Hannover Band og fra 1991 – 2004 var hun med i Freiburger Barockorchester. Siden 1992 har hun vært medlem av den anerkjente trioen Trio Vivente med fiolinist Anne Katharina Schreiber og pianist Jutta Ernst. I 2014 gjestet hun Barokkanerne som solist og leder med programmet «Cellofan» på Cafeteatret og har vært kunstnerisk leder for Norsk Barokkorkester i perioden 2015 – 2017.

Detaljer

Dato:
2018/01/14
Tid
18:00 - 20:00

Arrangør

Barokkanerne
Vis Arrangør nettside

Sted

Universitetets Aula
Karl Johans gate 47
Oslo, Norway
Telefon
+47 22 85 50 50